Regionalna Izba Budownictwa w Łodzi
  Użytkownik Hasło
  Zapomniałeś hasła? Kliknij, by odzyskać hasło.
Nie masz konta? Zarejestruj się
 
 
       
Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player
"Wielkie Projekty, a renesans miast" - Piotrkowska Plus

KONKURSY !!

 

 


W dniach 25-26 kwietnia 2012 r. w sali konferencyjnej Regionalnej Izby Budownictwa  w Łodzi, przy ul. Łąkowej 11  odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Architektoniczne "Wielkie Projekty, a renesans miast - Piotrkowska Plus”, których twórcą był Pan Romuald Loegler, architekt – Atelier Loegler sp. z o.o. z Krakowa, wykładowca  wyższych uczelni w Polsce i za granicą, były prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, autor książek; „Z porządku uwolniona forma” i  „Miasto to nie architektoniczna zabawa”, autor projektu architektonicznego Filharmonii Łódzkiej.

Warsztaty zostały zorganizowane  przez firmę wydawniczo-reklamową „RAM” sp. z o.o., wydawcę miesięcznika Architektura & Biznes.

Celem warsztatów było włączenie się do społecznej dyskusji  o rewitalizacji  ulicy Piotrkowskiej, o jej ożywieniu,  o przywróceniu  tej znanej w całej Europie ulicy należnego jej miejsca.

Pan Romuald Loegler dokonując wprowadzenia do warsztatów powiedział, że Łódź i Piotrkowska są ważne w krajobrazie kulturowym Polski, nie tylko jako jedno z największych miast ale  w strefie przekształceń miast w kierunku organizacji lepszego życia przyszłych pokoleń.  Ważnym  jest aby przystępując do konstruowania projektu  rewitalizacji Piotrkowskiej  pamiętać o  pełnym obszarze śródmieścia Łodzi a może i całym mieście. Ten projekt powinien zakładać ożywienie gospodarcze i społeczne  miasta. Piotrkowska jest osią miasta,  zawsze była jego kręgosłupem i wyznaczenie jej takiej roli w procesie rewitalizacji,  określenie jej twórczych funkcji, będzie miało wpływ na rozwój miasta. Wielkie projekty są strategią zakrojoną na dużą skalę i perspektywę czasową kilku lub kilkunastu lat i nie mogą być zmieniane nawet przez dyktat władzy politycznej. Należy skupić wokół projektu siły, które będą w stanie projekt zrealizować, także od strony finansowej.  

Do prezentacji swoich doświadczeń w rewitalizacji miast i realizacji wielkich projektów architektonicznych  zaproszeni zostali:

  • Marek Janiak— architekt miasta Łodzi,
  • Lars Gemzøe(Gehl Architects) — Kopenhaga, Dania,
  • Werner Desimpelaere— Belgia,
  • J. Miller Stevens(Machleidt + Partner) — Berlin, Niemcy,
  • Romuald Loegler(Atelier Loegler sp. z o.o.) — Kraków, Polska,
  • Marek Dąbrowski(Biuro Happold) — Warszawa, Polska.                   

Pan Marek Janiak  przedstawił aktualny stan prac rewitalizacji  centrum Łodzi; ruszył projekt przebudowy dworca Fabrycznego, który  w  znacznej części zostanie zlokalizowany pod ziemią, tunel wielkośrednicowy połączy dworzec Fabryczny z dworcem Kaliskim. Tory kolejowe z kierunku Warszawy, które dzieliły część naszego miasta znikną z powierzchni, nastąpi  proces nazwany „zszywaniem miasta” , obszar odzyskany  z terenów kolejowych zajmie „nowe centrum Łodzi”. Powstaje projekt EC-1 na terenie zamkniętej elektrociepłowni, w bliskim sąsiedztwie dworca Fabrycznego  i choć już wiadomo, że nie wszystkie obiekty projektowane zostaną zbudowane, to zakres tych prac jest ogromny. Przygotowywany jest projekt zagospodarowania przestrzennego ulicy Piotrkowskiej i przyległych kwartałów. Trwają prace modernizacyjne w obiektach zabytkowych centrum miasta. Architekt miasta, uważa, że nie należy dążyć do nadmiernego zwiększania powierzchni miasta.  Zmniejsza się liczba mieszkańców, powstały łódzkie osiedla mieszkaniowe na obszarach podmiejskich, oraz dzielnice domków jednorodzinnych.  Należy dążyć do powtórnego zaludnienia centrum Łodzi, które po rewitalizacji powinno zyskać na atrakcyjności także w wymiarze kosztów utrzymania miasta.  Nie brakuje także wolnych przestrzeni i działek pod zabudowę, planowane są również wyburzenia obiektów, które nie nadają się do remontu.

Lars Gemzoe z Danii, uczestniczył w przedsięwzięciach architektonicznych w Europie, na Bliskim Wschodzie w Ameryce Płn. i Płd. W Chinach, Indiach,  i Australii, zdobyte doświadczenia wskazują, że poprzez rewitalizację starych, często zdegradowanych obszarów należy dążyć do ożywienia  miast. Nadanie obiektom historycznym  nowych zadań może stanowić przyczynę ożywienia gospodarczego miasta. Potrzeba wizji zrozumiałej i zaakceptowanej nie tylko przez specjalistów ale także przez mieszkańców. Dlatego niezbędne są  konsultacje, rozmowy, spotkania aby uzyskać zgodę społeczeństwa na wielkie projekty i ich realizację, która w okresie przebudowy spowoduje wiele trudności  życia codziennego, w wielu przypadkach całkowicie zmieni życie wielu rodzin.

Werner Desimpelaere z Belgii, wielokrotnie pełnił rolę eksperta Unii Europejskiej, UNESCO, rządów krajów europejskich w wielkich projektach rewitalizacyjnych. Uczestniczył w przygotowaniu seminarium w Lizbonie dotyczącego ubóstwa i wykluczenia społecznego w zabytkowych dzielnicach miast europejskich. Był członkiem grupy powołanej przy Radzie Europy do rewitalizacji zabudowy mieszkaniowej i zabytkowych obszarów śródmiejskich jako czynnika rozwoju gospodarczego i integracji społecznej.   Uważa, że projekt rewitalizacji Piotrkowskiej powinien być wszechstronnym  projektem  ujmującym zagadnienia architektoniczne, gospodarcze i społeczne, stawiającym za cel główny ożywienie życia  w całym mieście a może i w regionie a co za tym idzie podniesienie poziomu życia jego mieszkańców.  Taki jest cel wielkich projektów, rewitalizacji – renesansu  miast. Te cele muszą być opracowane zanim rozpoczniemy  przebudowę.  

J. Miller Stevens urodził się i studiował w USA, od 1985 roku mieszka i pracuje w Berlinie. pracował przy rewitalizacji berlińskiego śródmieścia po obaleniu muru berlińskiego, realizował projekty  dworca Ostbanhoff, Muzeum Żydowskiego w Berlinie i wielu innych.  
W swojej wypowiedzi podkreślił, że najtrudniejszymi problemami realizacji „wielkich projektów rewitalizacyjnych”  są  sprawy społeczne i problemy pojedynczych mieszkańców. Dlatego istnieje potrzeba organizacji niezliczonej liczby konsultacji i spotkań z mieszkańcami, tak aby zainteresowani uznali projekt za własny. W drugim dniu warsztatów, po spacerze ulicą Piotrkowską  J. Miller Stevens zauważył,  że układ ulic wokół  Piotrkowskiej przypomina   rybi szkielet. - To nie tylko 4 km ulicy, ale też podwórka, które mają adresy przy Piotrkowskiej. Projekt rewitalizacji tak dużego obszaru to ogromne przedsięwzięcie nawet na skalę europejską.

Przedstawiciele Bura Happold  Polska zaprezentowali prace projektowo – architektoniczne wioski olimpijskiej w Londynie na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012.  Projekt zakłada  dwa warianty rozwiązań: na czas igrzysk i po igrzyskach kiedy zamieszkają tam mieszkańcy Londynu. Ze zdumieniem i zaskoczeniem uczestnicy warsztatów oglądali  szczegółowe rozwiązania wielu funkcji budowanych obiektów, które będą służyły mieszkańcom.  

Na pewno ważne jest to, aby  w sprawy rewitalizacji centrum Łodzi  zaangażować jak najwięcej łodzian.

 

 Fotorelacja z warsztatów:

     

     

     

     

     

     

  

 

Szczegółowe informacje nt konferencji na stronie wydawcy artykułu Piotrkowska Plus zamieszczonego w numerze 06/2012. Poniżej link:

Atrykuł Piotrkowska Plus
Pozostałe wiadomości » Posiedzenie Rady Regionalnej Izby Budownictwa - 14.05.2019 r. » 17 kwietnia 2019r - Środa na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » Spotkanie przedświąteczne - 9 kwietnia 2019 r. » 20 lutego 2019r - Środa na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » 23 stycznia 2018r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » WSPÓLNA WIGILIA oraz GALA wręczenia Nagrody Gospodarczej Laur im. Rajmunda Rembielińskiego » 5 grudnia 2018r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » 16 listopada 2018r. - Piątek na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną - Światowy Tydzień Przedsiębiorczości » 17 października 2018r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » 18 września 2018r. - II Konferencja Programowa Łódzkiej Szkoły Rewitalizacji » 11 lipca 2018r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » Spotkanie z cyklu Środy na Łąkowej! Termin przeniesiony na 20.06.2018 r. » 16 maja 2018 r. - Środa na Łąkowej z wizytą u Architektów - Budujemy Łódź Unikalną » Spotkanie z cyklu Środy na Łąkowej! Termin przeniesiony na 16.05.2018 r. » 18-20.04.2018 Forum Techniczne + Spotkanie Grupy branżowej WODKAN Centrum » 4 kwietnia 2018r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » 14 marca 2018r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » 7 marca 2018r.- Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » BIZNES MIKSER 2.0 | 19 MARCA | HOTEL DOUBLETREE BY HILTON ŁÓDŹ » 7 lutego 2018r.- Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » 17 stycznia 2018 r. Środy na Łąkowej - Budujemy Łódź Unikalną » 3 stycznia 2018 r - Inwestujemy w Łódź w ramach Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » 6 grudnia 2017r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » 8 listopad 2017r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » 18 października 2017 - Klub Budowniczych Łodzi Unikalnej » 4 października 2017r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » 6 września 2017r - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » Środy na Łąkowej - Budujemy Łódź Unikalną 2 sierpnia 2017 r. - relacja » I Konferencja Programowa Łódzkiej Szkoły Rewitalizacji - 18 września 2017r » 2 sierpnia 2017r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » Środy na Łąkowej - Budujemy Łódź Unikalną 5 lipca 2017 r. - relacja » 5 lipca 2017 - Środy na Łąkowej - Budujemy Łódź Unikalną » Walne Zgromadzenie 21.06.2017 r. » 7 czerwca 2017 - Środy na Łąkowej - Budujemy Łódź Unikalną temat "Łódź w istocie Fabryczna" » 10 maja 2017 r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Uniklaną » 26 kwietnia 2017 r - Spotkanie: Rewitalizacja - faza realizacji » Klub Budowniczych Łodzi Unikalnej - 19 kwietnia 2017 » 5 kwietnia - Środy na Łąkowej, Budujemy Łódź Unikalną » Targi INTERBUD 2017 - 10-12.03.2017 r. » „KONIUNKTURA, ZASTÓJ, UPADŁOŚCI, SZARA STREFA, W JAKIM PUNKCIE JEST BRANŻA BUDOWNICTWA?” 11 marca 2017 r. » 8 marca 2017r. Środy na Łąkowej - Budujemy Łódź Unikalną » Klub Budowniczych Łodzi Unikalnej - 1 Marca 2017 » 15 luty 2017 r. Środy na Łąkowej - Budujemy Łódź Unikalną » "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - jak przygotować konkurencyjną ofertę - Projekt nr 3" - 25.01.2017 r. » Budujemy Łódź Unikalną 2017 - Środy na Łąkowej - 11 stycznia 2017 r. » Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2017! » 5 grudnia 2016 - Poniedziałek na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » „Networking w branży budowlanej kluczem do eksportu” - 16.11.2016 r. » 7 listopada 2016 - Poniedziałek na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną » Zaproszenie na śniadanie biznesowe - branża budowlana 22.09.2016 r. » 5 września 2016r - "Poniedziałki na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną" » Urząd Marszałkowski - Dowiedz się, czy są Fundusze dla Ciebie - branża budowlana - spotkanie informacyjne » 1 sierpnia 2016 - Poniedziałki na Łąkowej - Budujemy Łódź Unikalną » 4 lipca 2016 roku Zaproszenie Poniedziałki na Łąkowej - Budujemy Łódź Unikalną » Walne Zgromadzienie 28.06.2016 r. » 6 czerwca - Poniedziałek na Łąkowej 11 - Budujemy Łódź Unikalną » Wernisaż "Łódź - odkrywanie przeszłości dla przyszłości" 10 maja 2016 r. » Poniedziałki na Łąkowej 11 Budujemy Łódź Unikalną - 9 maja 2016 r. » 4 kwietnia 2016 - Zapraszamy "Poniedziałki na Łąkowej 11" - Budujemy Łódź Unikalną z wizytą na Wojewódzkiej Konferencji o Rewitalizacji » XIII FORUM BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY W BRANŻY WOD-KAN 6-8 kwietnia 2016 r. » Plebiscyt Kobieta Przedsiębiorcza Województwa Łódzkiego 2015 r. » XXIII Targi INTERBUD 2016 4-6 marca 2016 r. » Zaproszenie na spotkanie „Jak Pomóc Łodzi?” – „Jak wspólnie stworzyć szansę dla rozwoju Łodzi?” 7 marca 2016 r. » Zaproszenie na spotkanie Grupy Branżowej WODKAN CENTRUM 10.02.2016 r. » Zaproszenie na spotkanie Izby 10.02.2016 r. » Zaproszenie na spotkanie "Unikatowe Projekty Nowego Centrum Łodzi i EC 1" 01.02.2016 r. » Unikalny Projekt - Piotrkowska Plus, obywatelska koncepcja rewitalizacji śródmieścia" 4 stycznia 2016 r. » Wigilia Izby 18.12.2015 r. » „UMOWA O ROBOTY BUDOWLANE. AKTUALNE TRENDY W PRAKTYCE I ORZECZNICTWIE” 01.12.2015 r. » Zaproszenie na konferencję „POWIATOWY URZĄD PRACY w ŁODZI - TWÓJ PARTNER W BIZNESIE” 25.11.2015 r. » „Planowanie spadkowe w firmie” - spotkanie z Panią Mecenas Patrycją Kaźmierczak 05.11.2015 r. » Spotkanie Grupy WODKAN CENTRUM - 04.11.2015 r. » „Metody zabezpieczenia podwykonawców w robotach budowlanych” - spotkanie z Panią Mecenas Patrycją Kaźmierczak 27.10.2015 r. » Wojewódzkie Święto Budowlanych 2015 » "Metody zabezpieczenia podwykonawców w robotach budowlanych" - spotkanie z Panią Mecenas Patrycją Kaźmierczak 22.09.2015 r. » Konferencja "Rewitalizacja obszarowa Łodzi" 11.06.2015 r. » Walne Zgromadzenie Izby 20.05.2015 r. » Spotkanie WODKAN CENTRUM 8 kwietnia 2015 r. » Posiedzenie Rady Izby 25.03.2015 r. » XI Forum Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla branży wod-kan 18-20.03.2015 r. » Konferencja "Poprawa efektywności energetycznej budynków podmiotów gospodarczych i jednostek samorządu terytorialnego" 12.03.2015 r. » Spotkanie poświecone pamięci Profesora Jakuba Wujka w Regionalnej Izbie Budownictwa w Łodzi 3 marca 2015 r. » Nowa siedziba Regionalnej Izby Budownictwa w Łodzi » Wycieczka do Bawarii 10-14.05.2015 r. » Polska Platforma Technologiczna Biogospodarki - otwarte możliwości 29.01.2015 r. » Obowiązki firm budowlanych w zakresie BHP w stosunku do podwykonawców i firm zewnętrznych 20.01.2015 r. » Szczęśliwego Nowego Roku 2015! » Informacja w biznesie - jak nie oszaleć w świecie informatyzacji i cyfryzacji - 2 grudnia 2014 » Zapraszamy do udziału w XXII Targach Budownictwa INTERBUD! » Po spotkaniu Grupy WODKAN CENTRUM 07.10.2014 r. » Panoramika już zakończona! » II KONFERENCJA „Bezpieczeństwo pracy zależy od Ciebie” 29 października 2014 r. » List intencyjny Piotrkowkich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. » Spotkanie WODKAN CENTRUM 7 października 2014 r. » Zlota Cegła 2014 dla Mostów-Łódź! » Konferencja „Medycyna Pracy – BHP – Pracodawca” 22 października 2014 r. » Wojewódzkie Święto Budowlanych 19 września 2014 r. » Wycieczka do Wiednia, Salzburga 21-25.05.2014 » Walne Zgromadzenie 11 czerwca 2014 » Wesołych Świąt Wielkanocnych ! » Staże studenckie na kierunkach zamawianych Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej - Budownictwo III rok » Posiedzenie Rady Izby 8 kwietnia 2014 r. » Spotkanie WODKAN CENTRUM 8 kwietnia 2014 » Rewitalizacja - szansą rozwoju gospodarczego i społecznego Łodzi » Szkolenie z nowelizacji ustawy VAT dla Firm z branży budowlanej » Forum Wykonawców "Rewitalizacja Miasta Łodzi - stan realizacji i plany na przyszłość" - Targi INTERBUD 14.02.2014 r. » Udział w projekcie "Zielone Przedsiębiorstwo" » Bal Karnawałowy 2014 » Nowoczesne metody budowy, eksploatacji, renowacji i naprawy obiektów budowlanych" 10.01.2014 r. » Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2014 ! » Gala Fair Play 2013 » Zaproszenie do udziału w debacie "Miasto przyjazne mieszkańcom, miasto zrównoważonego rozwoju" » Spotkanie przedświąteczne członków i przyjaciół Regionalnej Izby Budownictwa w Łodzi » Seminarium - Niedozwolone klauzule w umowach o zamówienia publiczne na roboty budowlane » Zgłoszenia na XXI TARGI INTERBUD 2014 rozpoczęte... » Wybrane przepisy Prawa ochrony środowiska i zmienionej Ustawy o odpadach 14 listopada 2013 r. » Rada Gospodarcza Województwa Łódzkiego powołana... » Wojewódzkie Święto Budowlanych 2013 » Standardy realizacji inwestycji infrastrukturalnych » Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego ws. wyrobów budowlanych » Spotkanie w Izbie dotyczące Europejskiego Forum Gospodarczego » Informacja o decyzji Trybunału Konstytucyjnego » Stanowisko RIB ws. ofert przetargowych na roboty drogowe » Walne Zgromadzenie 12 czerwca 2013 r. » Warsztaty dotyczące dwóch głównych problemów w branży budowlanej » Konferencja "Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej" » Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego dla firmy FASADA SYSTEM » P+ Architektura i Tożsamość Narodowa » Nasze propozycje zmian w Ustawie Prawo Zamówień Publicznych » Międzynarodowe Warsztaty Architektoniczne » 20-lecie naszych firm budowlanych » Regionalna Izba Budownictwa na Facebooku » Sąd Polubowny przy Regionalnej Izbie Budownictwa w Łodzi.
Wiadomości / Aktualności Posiedzenie Rady Regionalnej Izby Budownictwa - 14.05.2019 r. 17 kwietnia 2019r - Środa na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną Spotkanie przedświąteczne - 9 kwietnia 2019 r. 20 lutego 2019r - Środa na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną 23 stycznia 2018r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną WSPÓLNA WIGILIA oraz GALA wręczenia Nagrody Gospodarczej Laur im. Rajmunda Rembielińskiego 5 grudnia 2018r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną 16 listopada 2018r. - Piątek na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną - Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 17 października 2018r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną 18 września 2018r. - II Konferencja Programowa Łódzkiej Szkoły Rewitalizacji 11 lipca 2018r. - Środy na Łąkowej Budujemy Łódź Unikalną Spotkanie z cyklu Środy na Łąkowej! Termin przeniesiony na 20.06.2018 r. 16 maja 2018 r. - Środa na Łąkowej z wizytą u Architektów - Budujemy Łódź Unikalną Spotkanie z cyklu Środy na Łąkowej! Termin przeniesiony na 16.05.2018 r. 18-20.04.2018 Forum Techniczne + Spotkanie Grupy branżowej WODKAN Centrum
© 2008 Regionalna Izba Budownictwa w Łodzi.
ul. Łąkowa 11, 90-562 Łódź
tel./fax: 042 639 53 04
Adres e-mail: izbabud@lakowa11.lodz.pl
Realizacja projektu: espe.net.pl. Design & code: przeslakowski.com.